Łóżka kontynentalne – czym są i jak są zbudowane?
Łóżka kontynentalne pojawiły się w XIX wieku w Ameryce. Obecnie charakterystyczne meble ze skrzynią można spotkać przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Belgii i Holandii, a także w apartamentach hoteli wyższej kategorii na całym świecie. Ich legendarny komfort, trwałość i elegancja sprawiają, że łóżka kontynentalne pojawiają się coraz częściej również w Polsce.
Czym są? Czemu zawdzięczają swoją wysoką ocenę? Dlaczego uznawane są za najwygodniejsze łóżka na świecie? Przedstawiamy kilka podstawowych informacji, które powinien poznać każdy, kto nosi się z zamiarem umeblowania swojej sypialni.
Wyobraź sobie, że śpicie we dwójkę w jednym łóżku i ani razu nie usłyszałaś skrzypnięcia sprężyn, gdy On przewracał się z boku na bok. A robi to w nocy wielokrotnie, wprowadzając Twoje ciało w wibracje, które za każdym razem Cię budzą.
Wyobraź sobie, że wstawał, a Ty nie poczułaś się przy tym, jakbyś leżała w rozchybotanej łódce dryfującej po wzburzonych falach oceanu. Po prostu spałaś i nie obudziłaś się.
Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji ogromną powierzchnię swojej połowy łóżka kontynentalnego, która jest gładka, pozioma, nie tworzy się z niej równia pochyła. Materac nie ugina się pod Jego ciężarem, nie zsuwasz się we wspólną dolinkę. Taka bliskość jest miła, ale przecież nie wtedy, gdy chcesz się dobrze wyspać.
Wyobraź sobie, że budzisz się, patrzysz na zegarek i oczom nie wierzysz: jest godzina ósma. On wyszedł na spacer z psem, czego nawet przez sen nie zarejestrowałaś, a dzieci nie wskoczyły do Twojej pościeli o szóstej z okrzykiem: „Pobudka, pobudka, dzisiaj niedziela!”. Kiedy zastanawiasz się, czy poprzedniego dnia nie wywieźliście ich do dziadków, dociera do Ciebie, że pociechy dawno już zrezygnowały z weekendowych abordaży, gdyż łóżko jest za wysokie, by mogły się na nie wdrapać.
Wyobraź sobie, że budzisz się bez bólu krzyża lub barków, co przy Twojej pracy nagminnie się powtarza, nie musisz wykonać kilku ćwiczeń gimnastycznych, aby wstać – po prostu zsuwasz się z łóżka i stopy same wślizgują się w kapcie. A gdy stajesz na nogach stwierdzasz, że po porannej sztywności kolan nie ma nawet śladu.
A teraz otwórz oczy, wydostań się z dołka, który powstał pod Twoim ciężarem, napnij mięśnie, by stanąć na nogach. I pomyśl, jak czułabyś się, gdyby w Twojej sypialni stało prawdziwe łóżko kontynentalne?
Łóżka kontynentalne – wygoda i jeszcze raz wygoda
Łóżko kontynentalne, coraz częściej pojawiające się w sypialniach, to nie tylko realizacja marzeń o odrobinie stylowego luksusu, ale także dbałość o jakość wypoczynku. Czy uzmysławiasz sobie, że w pozycji leżącej spędzasz trzecią część swojego życia i nie jest to przejawem Twojego rozleniwienia? To bardzo ważny etap cyklu dobowego, w czasie którego organizm regeneruje się i nabiera gotowości do podejmowania wysiłków w kolejnym dniu aktywności.
Każdy producent łóżek kontynentalnych dobrze to rozumie, dlatego wytwarzane przez niego konstrukcje skierowane są na jeden główny cel: jakość snu użytkownika. Wygoda, funkcjonalność, zdrowy wypoczynek – wszystko to determinuje budowę takiego łóżka.
Jak zbudowane jest łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne cechuje się prostą budową:
- wezgłowie
- skrzynia (inaczej zwana baza lub box),
- materac
- opcjonalny materac powierzchniowy lub nakładka
Więc o co tyle szumu wokół tego mebla? Dlaczego jest tak doskonale wygodny? Zacznijmy od najbardziej estetycznej części, czyli wezgłowia.
Wezgłowie
Wezgłowie to bardzo rzucający się w oczy element łóżka kontynentalnego. Przeważnie jest spójny estetycznie z całością i obity takim samym materiałem, co reszta mebla. Jeżeli ciekawi Cię, skąd wzięła się tradycja dodawania do łóżka wezgłowia, informujemy, że ma ona korzenie w czasach, gdy nie znano jeszcze centralnego ogrzewania ani systemów ociepleń.
W związku z tym zimą kontakt z nieprzyjemnie chłodną ścianą, szczególnie w czasie snu, nie należał do najprzyjemniejszych doznań. Wymyślono wówczas taką drewnianą ściankę izolacyjną, którą z czasem ulepszono i upiększono przez dodanie do niej tapicerki.
Wezgłowie posiada niewątpliwie wysokie walory estetyczne, dodaje klasy całej sypialni i – oprócz elegancji – tworzy wrażenie jej przytulności. Ma również inne praktyczne zalety. Jedną z nich jest ochrona ściany przed zabrudzeniem, drugą – możliwość przyjęcia wygodnej pozycji w czasie czytania książki lub oglądania telewizji.
Sprawdź ofertę wezgłowi Senactive
Skrzynia (inaczej zwana baza lub box)
Wykonana z drewna, tapicerowana skrzynia oparta jest na niewielkich nóżkach tak, by umożliwić łatwe sprzątanie pod łóżkiem oraz zapewnić swobodny przepływ powietrza. Skrzynia spełnia dwie istotne funkcje: stanowi stabilne oparcie dla położonego na niej materaca głównego oraz – co jest charakterystyczną cechą łóżek kontynentalnych – nadaje całej konstrukcji odpowiedniej wysokości, która sprzyja wygodnemu kładzeniu się i wstawaniu, a także ułatwia ścielenie.
Producent łóżek kontynentalnych wierzch boxu wykonuje z litej płyty drewnianej lub zaopatruje go w gęsto ułożone listwy umożliwiające wentylowanie położonego na nich materaca. Niejednokrotnie też skrzynia wykorzystywana jest jako praktyczny, otwierany pojemnik na pościel.
W naszej wersji listwy elastyczne lub wkład sprężynowy. Stanowi to już pierwszą warstwę, która pracuje i stanowi idealne podłoże dla materaca.
Sprawdź ofertę boxów Senactive
Materac główny
Jeżeli przyjmiemy, że łóżka kontynentalne składają się z trzech warstw, z których pierwszą stanowi omawiany wyżej box, stwierdzić należy, że kolejna warstwą jest materac, często nazywany głównym. To od niego przede wszystkim zależy komfort i jakość Twojego wypoczynku. Budowa materaca oraz jego właściwości są więc cechami determinującymi jakość, jaką prezentuje łóżko.
Producent łóżek kontynentalnych przeważnie umożliwia klientowi swobodny dobór materaców zgodny z jego preferencjami. W celu ułatwienia Ci podjęcia właściwej decyzji, przedstawiamy niżej klasyfikację istniejących na rynku materaców, w jakie zaopatrzone może być łóżko kontynentalne.
Materace sprężynowe
Materac bonelowy, zwany również sprężynowym, składa się ze sprężyn w kształcie klepsydry. Każda z nich przytwierdzona jest do specjalnej drucianej podstawy z dwóch stron: od dołu i od góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymują swój kształt, nie przesuwają się i – połączone w zwoje – tworzą zwartą konstrukcję.
Często materac bonelowy stosowany jest też w tradycyjnych łóżkach. Posiada główną zaletę – sprężystość, ale też wadę w postaci słabej elastyczności punktowej, co nie zawsze przekłada się na komfort snu. Po prostu gdy położysz się na materacu, każda część Twojego ciała podpierana jest podłożem o takiej samej twardości.
Materac bonelowy nie dopasowuje się więc do osoby, która na nim śpi. Z tego powodu druciane ramy utrzymujące w odpowiednim położeniu sprężyny obłożone są dodatkowo warstwami pianki mającej za zadanie podniesienie komfortu wypoczynku.
Materac kieszeniowy jest naszym zdaniem znacznie bardziej interesującą odmianą materaca sprężynowego, w który zaopatrzyć można łóżko kontynentalne. Na czym polega jego budowa? Podobnie jak w materacu bonelowym, mamy tu do czynienia ze sprężynami.
Z tą jednak różnicą, że nie są one połączone ze sobą przy pomocy drucianej ramy, a każda z nich umieszczona została w woreczku z tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, że sprężyny nie działają zespołowo, lecz indywidualnie, tworząc odrębne punkty podparcia.
Jak ten specyficzny sposób konstrukcji łóżka kontynentalnego wpływa na komfort użytkowania?
Po pierwsze: każda część Twojego ciała wywiera inny nacisk na podpierające je podłoże i materac kieszeniowy do tego się dostosowuje – gdzie trzeba ugina się bardziej, gdzie nie jest to potrzebne – wykazuje mniejszą elastyczność.
Po drugie: śpiąc z drugą osobą nie czujesz, gdy przewraca się ona z boku na bok, czy wstaje. Jej ciało oddziałuje na konkretne komórki (kieszonki) materaca, natomiast Twoja przestrzeń pozostaje bez zmian.
Po trzecie: nie ma mowy o tworzeniu się dolinki pod wpływem ciężaru Jego ciała, w którą zsuwasz się w czasie snu. Materac nie stanowi zwartej powierzchni, lecz jest zbiorem indywidualnie reagujących sprężyn. Nie zachowuje się więc jak źle naciągnięta membrana bębna.
Zobacz materace sprężynowe w ofercie
Materace ze sprężyną X-coil. Sprężyna X-coil (extreme coil) jest najtrwalszą sprężyną używaną do produkcji materacy używaną przez markę Senactive. Dzięki specjalnej, 5 zwojowej konstrukcji, wysokości 160mm oraz zagęszczeniu 309 szt./m2, uzyskuje długowieczność (15 lat gwarancji) oraz doskonałe właściwości sprężynujące.
Materace piankowe
Każdy producent łóżek kontynentalnych posiada szeroki wybór materaców zbudowanych z pianek poliuretanowych o różnych właściwościach fizycznych. Często występują one w kilku warstwach wzbogacając cechy całego produktu i wpływając na jakość wypoczynku. Oto kilka z najczęściej oferowanych:
Materac trzywarstwowy zbudowany z warstwy pianki sprężystej, warstwy utwardzonej i z wierzchniej pianki termoelastycznej. Zapewniono w ten sposób doskonały układ sprzyjający zdrowemu wypoczynkowi. Konstrukcja materaca umożliwia pełną regenerację mięśni i kośćca, w tym przede wszystkim kręgosłupa. Pozytywnie też wpływa na właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego w czasie nocnego odpoczynku.
Dwustronny materac dwuwarstwowy stworzony z pianek wysokoelestycznych. Obie strony wykonane zostały z materiałów o różnej twardości, dlatego bez trudu można wybrać wariant dostosowany do preferencji użytkownika. Często między dwiema piankami umieszcza się profilowane wkładki piankowe pozwalające na dopasowanie całości do krzywizn kręgosłupa.
Jednostronny materac dwuwarstwowy – warstwę bazową stanowi pianka wysokoelastyczna, warstwę wierzchnią – moletowana pianka termoelastyczna. Dzięki takiemu połączeniu materac eliminuje naciski zwrotne na ciało użytkownika.
Materac jednowarstwowy wykonany z pianki wysokoelastycznej o średniej twardości – propozycja najprostsza i zazwyczaj najtańsza.
zobacz materace piankowe Senactive
TOPPER lub materac nawierzchniowy – aby łóżko kontynentalne było jeszcze wygodniejsze
Proponowany, w przypadku, kiedy nie wybieramy materaca z warstwa pianki termoelastycznej
Ostatnią, najwyższą warstwą jest topper – drugi, cienki materac, który każdy producent łóżek kontynentalnych proponuje jako element opcjonalny.
My jednak doradzamy rozważenie zakupu troppera, gdyż jest on niejako zwieńczeniem łóżka kontynentalnego i pełni istotną funkcję decydującą o wygodzie w czasie wypoczynku. To nie tylko praktyczna nakładka, ale również – gdy jest dobrze dobrany – idealne uzupełnienie konstrukcji mebla, które jeszcze bardziej podwyższy Twój komfort.
Zalety materaca nawierzchniowego:
- zwiększenie komfortu spania,
- zabezpieczenie głównego materaca przed uszkodzeniami,
- zdejmowany pokrowiec, który można wyprać,
- skuteczna ochrona przed roztoczami.
Pozostałe elementy łóżka kontynentalnego
NÓŻKI – niektórzy wolą na niskich ślizgaczach lub niskich np. 2,5cm nóżkach.
Łóżko bez nóżek wyglądałoby dziwnie, prawda? Ponadto tych kilka lub kilkanaście centymetrów podwyższenia ułatwia nie tylko cyrkulację powietrza, ale również pozwala na wygodne dotarcie odkurzaczem pod łóżko w czasie domowych porządków.
POKRYCIE ŁÓŻKA
Szeroka gama różnych rodzajów tkanin. Różne struktury, miękkość, kolorystyka…
Tapicerka może być wykonana ze skóry naturalnej, sztucznej lub z tkaniny. Każdy producent łóżek kontynentalnych umożliwia wybór materiału zgodnego z Twoim gustem. Najczęściej stosuje się tekstylia o wysokiej gramaturze gwarantujące ochronę przed ścieraniem.
Warto tez rozważyć opcję tkanin odpornych na wsiąkanie płynów. Ułatwi to czyszczenie po katastrofie z poranną kawą.
Łóżko kontynentalne – dlaczego warto?
Jeżeli to, co przeczytałaś, skłoniło Cię do całkiem nowego spojrzenia na aranżację Twojej sypialni, w której centralnym elementem stałoby się wygodne i luksusowe łóżko kontynentalne, zapoznaj się z ofertą modeli łóżek kontynentalnych Senactive:
Spis treści